Spilleregler for konflikthåndtering
For å unngå energikrevende lite nyttige konflikter, kan det være smart å lage seg en plan for hvordan dere skal takle konflikter i din barnehage.
Les mer >>– Ledelse er noe to personer kan gjøre sammen
En høyere andel barnehagelærere i barnehagen er i ferd med å bli en realitet. Men hvordan går det når den pedagogiske ledelsen skal deles på to? I Sørhellet barnehage har de erfaring med det.
Les mer >>Fremtidens ledere må være faglige ledere
Det er mange som vil mene noe om barnehagens innhold og arbeidsmåter. Dette krever barnehageledere som er faglig sterke, mener professor Dion Sommer.
Les mer >>Fra kollega til leder
Mange pedagogiske ledere blir styrere og mange assistenter blir pedagogiske ledere på dispensasjon.
Les mer >>Vet vi hvorfor vi gjør som vi gjør?
Det går fort i barnehagen. Mange valg tas på refleks – men hva skjer når autopiloten styrer mer enn bevisstheten? Kanskje er det på tide å sjekke om kartet fortsatt stemmer med terrenget.
Les mer >>Det viktigste lederverktøyet kan være tid
Ledere spør ofte etter nye modeller og metoder. Likevel er det som oftest tiden vi setter av til å snakke sammen om det som faktisk skjer i hverdagen, som gjør at praksis endrer seg – særlig når samtalen foregår i et trygt rom der flere perspektiver får komme fram.
Les mer >>Hva gjør egentlig en leder?
Kjenner du følelsen av en hektisk dag uten å ha utrettet synlige ting?
Les mer >>Hva kjennetegner dårlig ledelse?
Her er fire ting ansatte mener kjennetegner dårlig ledelse.
Les mer >>Lederskap i praksis, på tur med store og små
Bevisst lederskap handler blant annet om å utvikle seg selv , erkjenne seg selv, og opparbeide seg god selvfølelse
Les mer >>





